Czy zastrzyki nadtwardówkowe u mojej mamy mają sens?

Witam, Mama ma 47 lat, dolegliwości z kręgosłupem zaczęły się w 1997 roku, czyli 22 lata temu, kiedy wjechał w nas pijany kierowca. Mama przebyła operację odcinka szyjnego kręgosłupa. W chwili obecnej dolegliwości nasilają się, pojawił się również niedowład prawej ręki ( mama nie może ruszać palcami, ręka jest chudsza). W naszym mieście żaden lekarz nie potrafi udzielić pomocy, na dzień dzisiejszy zostaje tylko poradnia bólu bądź znajomy lekarz przepisujący niszczące sterydy i tramal. Wynik badania MR kręgosłupa odcinka szyjnego mojej mamy (czekamy na wyniki TK odcinka szyjnego i RM barku). Odprostowanie fizjologicznej kordozy szyjnej. Nasilone zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze pod postacią osteofitozy brzeżnej. Stan po przebytej stabilizacji międzytrzonowej na poziomie C3-C4. Niepełny blok kostny na poziomie C4-C5 i C6 - C7 ze zniesieniem k/m. Odcinek rdzenia kręgowego w zakresie objętym badaniem bez uchwytnych zmian ogniskowych. W projekcie poprzecznej segm. C2-C3 dyskretna tylna, szerokopodstawna protuzja k/m na około 2 mm ze śladowym modelowaniem opony twardej od przodu. Segm. C3 - C4 tylna, szerokopodstawna protuzja k/m na około 2,5mm z ograniczeniem przedniej rezerwy płynowej kanału kręgowego. Segm C4-C5 do kanału kręgowego widoczne jest wpuklanie się osteofitów tylnych na około 2,3 mm powodujące ograniczenie przedniej rezerwy płynowej kanału kręgowego. Ponadto w segmencie tym widoczne są cechy wpuklania się k/m szeroką podstawą do kanału kręgowego na około 2mm co powoduje ograniczenie przedniej rezerwy płynowej kanału kręgowego. Segm. C5-C6 uwypuklenie pierścienia włóknistego k/m na około 2mm z niewielkim ograniczeniem przedniej rezerwy płynowej kanału kręgowego. Segm C6-C7 tylna, szerokopodstawna i tylno prawoboczna protuzja k/m z jego wpuklaniem się do kanału kręgowego. Zmiany zwyrodnieniowe w kanałach międzykręgowych. Innych zmian w wykonanym badaniu MR kręgosłupa LS nie stwierdzono. Mama myśli o zatrzykach nadtwardówkowych, czy to ma sens?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Radziłbym skonsultowanie się z neurochirurgiem który specjalizuje się w leczeniu tego typu dolegliwości. Pozdrawiam.