Czy żylak, który nie boli, należy usunąć?

Czy żylak który nie boli ale jest widoczny pod i nad skórą powinno się usunąć (nie chodzi mi o względy estetyczne) czy też można się z tym wstrzymać do momentu bólu żylaka ?

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Witam
Wskazaniem do leczenia operacyjnego zgodnie ze standardami jest IV stopień zaawansowania choroby w skali CEAP, czyli zmiany troficzne i przebarwienia. W tej sytuacji leczenie operacyjne jest formą profilaktyki przed powstaniem owrzodzenia troficznego. Dla II stopnia zaawansowania (czyli obecność żylaka) wskazaniem do leczenia operacyjnego są jedynie względy estetyczne.
Z wyrazami szacunku
Jan Bujok Chirurg, flebolog, proktolog "Una Medica" ul. Żelazna 69a Warszawa tel: +48 668 88 00 42; "Kriocentrum", ul. Wyszyńskiego 103 05-420 Józefów Tel: +48 22 779 28 21; +48 22 423 01 87; +48 504 171 106