Czy żylaki są wskazaniem do cesarskiego cięcia?

jestem w 4 ciazy 29 tydzien i mam straszne zylaki,niewydolna zyle w pachwinie straszne sie mecze przy tej koncowce ciazy. 6 lat temu mialam cesarke miesiacl szybciej z corka ze wzgledu na zyle czy teraz tez sa wskazania do cc jezeli jest tak zle?Dziekuje z powazaniem

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Dzień dobry,
Niewydolność żylna objawiająca się żylakami kończyn dolnych sama w sobie nie stanowi wskazania do cięcia cesarskiego. Trudno jest mi się ustosunkować do Pani przypadku, ponieważ bez badania lekarskiego niemożliwym jest opiniowanie i podejmowanie decyzji w tak poważnej sprawie jak ciąża i poród. Ciąża sprzyja patologicznemu, nadmiernemu rozciągnięciu naczyń żylnych. Z jednej strony organizm kobiety przegotowując się do porodu zwiększa podatność tkanek na rozciąganie (dużą rolę w tym zjawisku odgrywają zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety, szczególnie progesteron), z drugiej strony rozwijające się w ciele kobiety dziecko, a wraz z nim powiększająca się macica uciskając naczynia żylne jamy brzusznej i miednicy zwiększając ciśnienie krwi panujące w świetle naczyń krwionośnych w obrębie kończyn dolnych. W efekcie dochodzi do powiększenia, rozciągnięcia i żylakowatej deformacji naczyń żylnych w obrębie układu powierzchownego zlokalizowanych na kończynach dolnych. Jest to stan przejściowy i najczęściej po rozwiązaniu ciąży zmiany zachodzące w ciele kobiety samoistnie ustępują, większość tkanek dość skutecznie się obkurcza i ulega przebudowie, choć najczęściej ciało kobiety nie odzyskuje idealnych kształtów sprzed ciąży - może to również dotyczyć omawianych żylaków kończyn dolnych. Aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości związane z obecnością żylaków na kończynach dolnych proponuję pończochy uciskowe - jest to jedyna metoda, która jest bezpieczna dla rozwijającego się w ciele kobiety dziecka.
Z wyrazami szacunku
Jan Bujok Chirurg, flebolog, proktolog
Kriocentrum, ul. Wyszyńskiego 103 05-420 Józefów Tel: +48 22 779 28 21; +48 22 423 01 87; +48 504 171 106
Una Medica ul. Żelazna 69a Warszawa tel: +48 668 88 00 42