Czy po operacji usunięcia żylaka może wystąpić mocny ból?

Jestem przed zabiegiem na usunięcie żylaka czy po operacji jest naprawdę bardzo mocny ból na noge można wogóle stanąć itd. oraz można chodzić?Jestem strasznie zaniepokojony

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Witam! To zależy od zastosowanej metody opeacyjnej. Operacja klasyczna powoduje znacznie większy uraz tkanek miękkich kończyn dolnych oraz niesie ze sobą ryzyko powstania znacznych krwiaków. Konsekwencją tego są dolegliwości bólowe, które najczęściej są źle tolerowane przez zoperowanych pacjentów. Po zabiegu na kończynę dolną jest założony opatrunek uciskowy, który wywiera kompresję na tkanki chroniąc przed powstaniem jeszcze większych krwiaków. Dzięki temu kończyna dolna jest stabilna i nie ma przeciwwskazań do chodzenia na operowanej kończynie dolnej. Co więcej, po zabiegu zalecane są krótkie spacery, które nie przeciążają operowanej okolicy, poprawiają proces gojenia, redukują ryzyko powstania blizny, która
dawałaby wrażenie "ciągnięcia" wewnątrz nogi i co najważniejsze wczesne uruchomienie i chodzenie na operowanej kończynie dolnej warunkuje prawidłowe krążenie i chroni przed powstaniem zakrzepicy w obrębie żył głębokich kończyn dolnych
Z wyrazami szacunku
Jan Bujok Chirurg, flebolog, proktolog
Kriocentrum, ul. Wyszyńskiego 103 05-420 Józefów Tel: +48 22 779 28 21; +48 22 423 01 87; +48 504 171 106
Una Medica ul. Żelazna 69a Warszawa tel: +48 668 88 00 42