Czym był guzek na podniebieniu?

Witam!

Na wstępie chciałbym powiedzieć, że jestem mężczyzną i mam 20 lat. Mój problem rozpoczął się dokładnie 8 lat temu. Wtedy zacząłem wyczuwać mały guzek. Pierwszy raz go zauważyła i się zaniepokoiła moja dentystka, która zakładała mi aparat na zęby. Wtedy właśnie dostałem od niej skierowanie do szpitala na chirurgię szczękowo-twarzową w Szczecinie. Tam dotykali, oglądali i na początku moją sprawę odrzucili, twierdząc że jest to bardzo małe i nie wiedzieli co to dokładnie. Guzek narastał i ból rósł wraz z nim. Guzek znajdował się dokładnie na podniebieniu w okolicach zęba 26. Po dwóch latach, stałych wizyt bólu, lekarze zdecydowali żeby guzek przyciąć mając nadzieję, że przestanie rosnąć.

Około 2 lata po operacji guzek się powiększył i zdecydowali się zrobić to samo. Znowu urósł, za każdym razem guzek rósł szybciej i był większy. Tym razem już było tak późno, że wycieli całego wraz z 4 zębami w okolicach guzka. Po operacji otworzyła się przetoka, która została zamknięta po 3 miesiącach po operacji. Wszystko było dobrze, bólu nie było przez około 2 lata. Lecz po czasie, znowu zacząłem odczuwać mały guzek na środku podniebienia, po roku wyskoczył kolejny malutki po prawej stronie co znowu powoduje ból zębów. Zaczyna się powtarzać dokładnie ta sama historia, jednakże po drugiej stronie. Lekarze w Polsce stwierdzili albo podejrzewali, że jest to dysplazja włóknista kości szczęki.

Teraz mieszkam w Londynie i lekarze tutejsi wykluczyli tą opcję, twierdząc że jakby to była dysplazja to podczas pobierania krwi powinna się jakaś substancja tam znajdować. Historia się powtarza znowu tutaj, lekarze twierdzą, że jest to małe i mało widoczne, robią prześwietlenia, ale nic nie widzą. Teraz czekam na prześwietlenie 3D i prześwietlenie kości. Jednak bardzo długo to trwa a ból narasta i nikt wciąż nie wie, co to jest dokładnie. Boję się, że znowu będzie za późno i usuną mi 4 górne zęby. Mam często bóle głowy oraz właśnie bóle zębów. Podczas dotyku palcem tych guzków czuję lekki ból, zależy od nacisku palca. Co to może być dokładnie? Jakieś wskazówki co zrobić?

Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Zapewne po wycięciu poprzednich guzów miał Pan je wysłane do badania histopatologicznego. Nie znam wyników jakie Pan wtedy otrzymał. Wynik badania histopatologicznego jednoznacznie określa czym były te wycięte guzy. Jeśli nie napisze mi Pan wyniku badania histopatologicznego wyciętych guzów konkretnie nie przedstawię Panu dalszego sposobu postępowania. Może to jakiś typ włókniakowatości lub nerwiakowłókniakowatości. To guzy łagodne, ale potrafiące często nawracać, szybko rosną i dają silne dolegliwości bólowe. W chwili obecnej radziłbym jednak wrócić do Polski i podjąć dalszą diagnostykę i leczenie najlepiej w jakimś Instytucie Onkologii (np. Gliwice, Warszawa, Poznań) u osoby zajmującej się guzami tkanek miękkich.

0

Każda wycinana część ciała podlega badaniu histopatologicznemu. Wynik tego badania razem z obrazem klinicznym i badaniami dodatkowymi / krew,rentgen itp./daje rozpoznanie i decyduje o wyborze leczenia. Takie badanie było z pewnością wykonane podczas pobytu na oddziale chirurgii szczękowo- twarzowej.Proponuję zwrócić się o wydanie kopii badania. Może to pomoże w dalszym leczeniu. Pozdrawiam

0

Stomatologia Białystok



„Stomatologia Białystok”



Rozumiem, że masz za sobą długą i trudną historię leczenia, i że sytuacja jest frustrująca. Problemy, które opisujesz, są skomplikowane i niestety rzadkie przypadki zmian na podniebieniu mogą wymagać zaawansowanej diagnostyki oraz opinii specjalistów, aby postawić prawidłową diagnozę.



Zmiany tego rodzaju mogą mieć różne przyczyny, od zmian nowotworowych (łagodnych lub rzadziej złośliwych), przez zmiany zapalne czy torbielowate, aż po problemy strukturalne związane z kością lub tkankami miękkimi. Dysplazja włóknista, która była wcześniej podejrzewana, jest jedną z możliwości, ale jak wspomniałeś, lekarze w Londynie ją wykluczyli. Wciąż pozostają inne możliwe przyczyny, takie jak:



torbiele kości lub torbiele zatok przynosowych, które mogą wywoływać nawracające zmiany na podniebieniu,

ziarniniaki lub inne zmiany zapalne,

rzadkie nowotwory łagodne, jak np. szkliwiak lub inne zmiany mezenchymalne,

zmiany związane z przewlekłym stanem zapalnym kości lub dziąseł.



Oto kilka kroków, które mogą pomóc w dalszym działaniu:



Poczekaj na wyniki prześwietlenia 3D oraz innych badań obrazowych – badania te pozwalają uzyskać dokładniejszy obraz zmian, co może pomóc w ustaleniu struktury guzka i jego relacji do okolicznych tkanek.



Poproś o wykonanie biopsji – jeśli zmiana jest wyczuwalna lub widoczna, pobranie próbki tkanki z guzka do analizy histopatologicznej może dostarczyć bardziej precyzyjnych informacji. W przypadku wielu chorób histopatologia jest kluczowym badaniem, które może pomóc wykluczyć lub potwierdzić potencjalne przyczyny.



Poszukaj specjalisty od chorób szczękowo-twarzowych lub szpitala specjalizującego się w rzadkich schorzeniach jamy ustnej – szczególnie w dużych miastach, takich jak Londyn, mogą być specjaliści, którzy mają większe doświadczenie w diagnostyce i leczeniu rzadkich zmian w jamie ustnej. Być może możesz skonsultować się w renomowanych placówkach specjalizujących się w medycynie szczękowo-twarzowej.



Konsultacja z neurologiem – skoro doświadczasz także bólów głowy, neurolog może pomóc w ocenie, czy nie ma dodatkowych przyczyn bólów, które mogą być związane z nerwami lub strukturami kostnymi.



Monitorowanie zmian oraz odpowiednie leczenie przeciwbólowe – dbaj o monitorowanie objawów i zgłaszaj się na regularne wizyty, aby ocenić, czy guzki się powiększają. W międzyczasie lekarz może zalecić bezpieczne środki przeciwbólowe lub przeciwzapalne, które pomogą kontrolować objawy.



Warto podkreślić, że Twoja czujność jest tutaj kluczowa – w przypadku nawracających zmian, zwłaszcza z towarzyszącym bólem, dokładna diagnoza jest konieczna. Zadaj lekarzom konkretne pytania dotyczące możliwych dalszych kroków, aby przyspieszyć proces diagnostyczny i znaleźć skuteczny sposób leczenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty