Czym jest gwóźdź śródszpikowy?

Witam Chcialam uzyskac jak najwięcej informacji o gwozdzu srodszpikowy m w kosciu udowej. Czy mozna z nim normalnie chodzic bez kul.

Aleksander Ropielewski

W pierwszych dniach po zabiegu nie można, jednak po wgojeniu się gwoździa tak (w przypadku stabilnego zespolenia).

Szanowana Pani, gwóźdź śródszpikowy jest rodzajem zespolenia stosowanym w leczeniu złamań kości długich (np. udo, podudzie,ramie,przedramię). Najczęściej ten rodzaj zespolenia wprowadzonego do wnętrza kości (śródszpikowo) jest ryglowany (stabilizowany) przy użyciu śrub (wkręconych w płaszczyźnie prostopadłej do osi długiej gwoździa) uniemożliwiających ruchy zespolonych odłamów względem siebie. W trakcie leczenia, najczęściej po uzyskaniu "częściowego zrostu" część śrub może wymagać usunięcia (dynamizacja zespolenia) przy jednoczesnym zastosowaniu częściowego obciążania operowanej kończyny. Jednak wszelkich informacji dotyczących dalszego Pani leczenia po zabiegu powinien udzielać OPERUJĄCY Panią ortopeda (kiedy obciążać operowaną kończynę ?, z jaką siłą ?, czy a jeśli tak to kiedy zespolenie wymaga dynamizacji ? itd). Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.