Czym jest zwapnienie aorty?

witam serdecznie. Mama dzisiaj odebrała zdjęcie rendgenowskie płuc wszystko ok ale do opisu była dodatkowa kartka z informacją że mama ma zwapienie aorty. Chciałbym się dowiedzieć co to dokładniej jest i czym to grozi? Da się to jakoś leczyć. Mama ma 57lat i jest ciągle w nerwach i w stresie czy to ma jakiś wpływ na to?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Zwapnienie aorty to patologia w obrębie tego naczynia polegająca na odkładaniu się w jej ścianach płytek miażdżycowych. Powoduje to zmniejszenie sprężystości tej tętnicy. Jest bardzo częstym zjawiskiem u osób starszych. Najczęściej nie ma dużego znaczenia klinicznego. Nie podlega leczeniu.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane zwapnienia aorty są to zmiany obserwowane u około 2 - 2,5% osób dorosłych. Mogą być to zwapniałe zmiany miażdżycowe lub też zwapnienia, które są konsekwencją zmian gospodarki hormonalnej/wapniowej po menopauzie. Obecność zmian tego typu związana jest z większym ryzykiem wystąpienia choroby niedokrwiennej. Niestety nie są dostępne żadne konkretne metody leczenia tych zmian. Możliwa jest tylko profilaktyka choroby niedokrwiennej, tj. redukcja masy ciała, zdrowa dieta, kontrola ciśnienia tętniczego, normalizacja poziomu glikemii i cholesterolu, itd.