Czynnik reumatoidalny - podwyższony czy norma?

Witam serdecznie, mam 61 lat i jestem kobietą. Od 10 lat bolą mnie stawy w kostce, nadgarstkach, pachwinach i kolana. Wczoraj zrobiłam badanie krwi. Wskaźnik reumatoidalny RF wynik mój to 17 a norma 14 iu/ml trochę podwyższony. Proszę mi odpowiedzieć czy ja jestem chora na RZS i muszę sie leczyć i u jakiego lekarza. Z góry dziekuję. Pozdrawiam Danuta.

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczne jest rozszerzenie diagnostyki. Proszę koniecznie udać się do lekarza reumatologa.