Depresja u matki a syn chory na cukrzycę typu 1

Proszę o pomoc w doradzeniu. Choruję na depresję od ponad 15 lat. Nie zajmowałam się do tej pory terapią, ponieważ mam syna chorego na cukrzycę typu 1 i jemu poświecałam czas. Mieszkam na wsi, żeby się leczyć muszę jechać do miasta na 3 dni w tyg. a boję się że jak zostawię syna, to może coś mu się stać pod moja nieobecnoSC (tj. zapaść w spiaczke) odczuwam z tego powodu lęk, a wiem że muszę cos robić ze sobą. Ma 22 lata, ojciec nie obecny. Proszę o radę czy sobie poradzi . Dziękuję
KOBIETA, 45 LAT ponad rok temu

Przyczyny cukrzycy

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. To jedna z chorób cywilizacyjnych. Wyróżniamy kilka typów tego schorzenia. Czy wiesz jednak, co wywołuję cukrzycę?

Może warto skorzystać z psychoterapii online? Niektóre gabinety prywatne pracują w ten sposób zapewniając pomoc osobom w podobnej do Pani sytuacji. Zachęcam do rozważenia tej możliwości.

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty