Depresja u stosowanie Setaloft

Witam, pomimo brania leków trzeci raz zachorowałam na depresję. Czy zwiększenie dawki z 50 na 100mg setaloftu (zalecenie lekarza) może przynieść jakikolwiek rezultat ? Czy skoro pomimo leków choroba się powtórzyła, oznacza że się na nie uodporniłam?

Witam,
Przyczyną depresji są zarówno czynniki biologiczne jak też psychologiczne oraz środowiskowe. Oznacza to, że pomocy potrzebuje również Pani dusza. Cierpienia duszy trudno wyleczyć samymi środkami farmakologicznymi.
W terapii nerwicy lękowej i depresji stosuje się dwa podstawowe środki:
leki oraz psychoterapię. Zachęcam do podjęcia psychoterapii.
Pozdrawiam serdecznie

Witam,
Zaburzenia depresyjne mają bardzo często charakter nawracający, nie oznacza to uodpornienia na leki. dawka sertraliny 50 mg/d była dawką minimalną, więc konieczność jej zwiększenia była oczywista. Należy mieć świadomość, że efekty działania leków p/depresyjnych ujawniają się po dłuższym czasie i dlatego nie ma potrzeby przedwcześnie się niepokoić brakiem poprawy.
Terapia psychologiczna w leczeniu depresji zależy od jej rodzaju. W depresji endogennej, lub na podłożu organicznego uszkodzenia mózgu żadna psychoterapia nie wyleczy depresji, nie chodzi w tu o żadne "cierpienie duszy", to choroba wynikająca z zaburzeń neuroprzekaźnictwa lub uszkodzenia pewnych struktur mózgu.
Natomiast w zaburzeniach nastroju np. związanych z sytuacjami kryzysowymi, cechami osobowości, przeżywania emocji jak najbardziej pomoc psychologa pomoże.
Reasumując, właściwą diagnozę i adekwatne do niej leczenie winien na początku wykonać specjalista psychiatra.