Depresja endogenna u 22-latki

Mam 22 l. Depresja endogenna Teraz jestem w drugim miesiącu 3ciego nawrotu. Pierwszy raz zachorowalam w wieku 17 l., drugi raz 20l. 2gi nawrot nastąpił po odstawieniu lekow. 3ci pojawił sie mimo brania 50mg setaloftu.Zwiekszono dawke do100mg, po 2tyg ustały lęki,wrócił apetyt.Samopoczucie bardzo złe,polepszyl się napęd.Po 8tyg ciągle złe samopoczucie,natrętne myśli o tym,że wszystko jest bezsensu. Lekarz zwieksza dawkę do125mg.Minely 2tyg.ciągle bez zmian. Czy powinnam znowu udac sie do lekarza?

Witam,
Przyczyną depresji są zarówno czynniki biologiczne
jak też psychologiczne oraz środowiskowe.
Oznacza to, że przyczyna depresji leży głębiej,
nie tyle w ciele, co w duszy.
Zatem pomocy potrzebuje również Pani dusza.
Cierpienia duszy trudno wyleczyć samymi
środkami farmakologicznymi.
W terapii depresji stosuje się dwa podstawowe
środki: leki oraz psychoterapię.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy choroby
ale również dociera się do przyczyny problemu
i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Zachęcam do psychoterapii.
Pozdrawiam serdecznie

Witam rozumiem, że znajduje się Pani pod opieką psychiatry, który leczy tę depresję
zwiększając dawkę lub zmieniajęc rodzaj leku. Jak Pani pewnie już wie depresja edogenna w odróżnieniu od egzogennej, jeżeli takie zróżnicowanie jest w ogóle sensowne
częściej ustępuje pod wpływem leków przeciwdepresyjnych oraz terapii elektrowstrząsami, natomiast depresja egzogenna lepiej poddaje się leczeniu psychoterapeutycznemu. Częściej nie oznacza jednak zawsze. Dlatego sugerowałbym
alternatywnie skorzystać z usług psychoterapeuty, evtl. nawet online - na początku
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią,
Dobra współpraca z lekarzem, szczerość i zaufanie są bardzo ważne w procesie leczenia. Po zmianie sposobu dawkowania leków warto zapytać kiedy można spodziewać się efektów. Jeżeli jest Pani zaniepokojona swoim stanem i a czas do wizyty kontrolnej jest zbyt długi, można udać się wcześniej.
Dodatkowo zachęcam Panią do zgłoszenia się do psychoterapeuty. Psychoterapia, również w depresji endogennej, ma zastosowanie i z badań wynika, że pacjenci którzy z niej korzystają lepiej radzą sobie z chorobą i bardziej współpracują w leczeniu. Proszę zapytać swojego psychiatrę, czy współpracuje z psychoterapeutą, czy może Pani kogoś polecić. Bardzo ważne jest żeby zadbała Pani o siebie.
Serdecznie pozdrawiam,
Małgorzata Bukowska
http://www.psychologlublin24.pl