Diagnoza w kierunku niedoczynności tarczycy

Witam! Jestem kobietą, mam 20 lat, kilka miesięcy temu zaczęłam diagnozować się w kierunku niedoczynności tarczycy w związku z charakterystycznymi objawami - brak sił, ciągłe zmęczenie, obniżenie nastroju, problem ze zrzuceniem wagi mimo aktywnego trybu życia, wypadanie włosów, zaparcia, marznące dłonie i stopy. Moja mama choruje na Hashimoto i cukrzycę, w związku z tym pierwszymi badaniami jakie wykonałam (w lutym) było TSH (5,77 przy normie 0,51-4,3), ft4 (1,19 przy normie 0,93-1,7) i antyTPO

Witam serdecznie! Jeśli chodzi o opisane przez Panią objawy, to rzeczywiście są to książkowe objawy niedoczynności tarczycy. W Pani przypadku (wywiad rodzinny) nie można ich lekceważyć. W chorobie Hashimoto często jest tak, że hormony tarczycy są długo w normie (tzw. subkliniczna niedoczynność tarczycy, gdy czulszym wskaźnikiem jest TSH). Ponieważ u Pani poziom TSH podczas pierwszego badania był jednak podwyższony, radziłabym za jakiś czas (3 m-ce) powtórzyć badania. W chwili obecnej nie ma powodu do niepokoju. Może to być początek choroby, lecz nie musi. Subklinicznej niedoczynności tarczycy nie leczy się, poza stanami takimi jak ciąża, cukrzyca. Jeśli chodzi o PCOS i metforminę, to są doniesienia, że lek ten nie tylko wpływa korzystnie na gospodarkę węglowodanową, ale także np zmniejsza objawy hiperandrogenizmu, które na pewno są uciążliwym elementem tej choroby, a także wpływa korzystnie na zmniejszenie masy ciała. Warto więc by wspólnie z ginekologiem-endokrynologiem zastanowiła się Pani nad jego przyjmowaniem. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!