Diagnozowanie w kierunku SM

Od pół roku jestem diagnozowana w kierunku sm, z pmr wyszły mi prążki oligoklonalne a w mri zmiany w mózgu, zmiany te są w płacie ciemieniowym, czołowym , w komorze bocznej i rogach skroniowych oraz w móżdżku. Niektóre zmiany są duże 2,5/3,5 cm. Wszystkie odruchy neurologiczne mam dobre, badanie VEP również wyszło ok. Dno oka też bez zmian. Mam stwierdzoną trombofilię nabytą oraz lordozę szyjną i lędżwiową. Obecnie bolą mnie dłonie, stopy i mięśnie ud. Czy oprócz sm możne to być coś innego?

SM zawsze !!! rozpoznaje się na podstawie wywiadu, objawów, wyniku badania pacjenta oraz wyniku badania MRI.
W badaniu MRI zmiany demielinizayjne by mogły byc podejrzane o SM muszą miec odpowiedni charakter i układ.
Płyn mózgowo-rdzeniowy jest badaniem dodatkowym. Prążki oligoklonalne oprócz SM, mogą byc dodatnie w kilku innych chorobach.
Nikt nie postawi ani nie zasugeruje rozpoznania przez internet; aby ropoznac SM czy też inna chorobę o podobnym obrazie niezbędna jest znajomośc szczegółów.