Dlaczego blokuje mi się kolano?

Witam, mam 45 lat, 15 lat temu miałam artroskopie kolana, od niedawna kolano znienacka blokuje się podczas chodzenia, Zrobiłam rezonans magnetyczny proszę o konsultacje - wizytę u ortopedy mam za miesiąc . Badanie MR stawu kolanowego prawego Dane ze skierowania: Podejrzenie uszkodzenia ACL. Stan po częściowej meniscektomii łąkotki przyśrodkowej. Brak badań poprzednich do porównania. W stawie fizjologiczna ilość płynu. Troczki rzepki zachowane, rzepka umiejscowiona prawidłowo. Chrząstka stawu rzepkowo-udowego zachowana. W kłykciu bocznym kości udowej drobna wyspa kostna wielkości 4 mm. Ścięgno mięśnia czworogłowego uda oraz więzadło rzepki prawidłowe. Łąkotka boczna prawidłowa. Łąkotka przyśrodkowa o zmniejszonej objętości w całości nieprawidłowej intensywności sygnału z obecnością horyzontalnych szczelin pęknięcia o charakterze degeneracyjnym, a w zakresie rogu tylnego z obecnością złożonych szczelin pęknięcia w tym widocznych zarówno w sekwencji PD FATSAT jak i T2 zależnych obejmujących całą grubość łąkotki. Całość obrazu przemawia za nakładaniem się zmian pozabiegowych i przy zgodnych danych klinicznych również pourazowych. ACL naderwane z zachowaniem ciągłości niewielkiej części jego włókien. PCL nieco kątowo zagięte. Chrząstka stawowa przedziału bocznego stawu oraz przyśrodkowego o zachowanej ciągłości, w przedziale przyśrodkowym z obecnością zmian degeneracyjnych. W przedziale przyśrodkowym stawu chrząstka stawowa ścieńczała. W sąsiedztwie tylnej części łąkotki przyśrodkowej niewielkie torbielowate nagromadzenie płynu, być może torbiele okołołąkotkowe. Pasmowate nagromadzenie płynu w sąsiedztwie więzadła pobocznego przyśrodkowego. Poza tym morfologicznie to więzadło bez zmian. Więzadło poboczne boczne bez zmian. Wnioski: Obraz przemawia za częściowym zerwaniem ACL z zachowaniem ciągłości niewielkiej części włókien oraz za nakładaniem się zmian pozabiegowych i pourazowych łąkotki przyśrodkowej, przy

Blokuj się z powodu wielokierunkowej szczeliny pęknięcia łękotki przyśrodkowej - trzeba zrobić artroskopię , część usunąć, spróbować zeszyć pozostałą część łękotki. Stopień wydolności ACL do weryfikacji badaniem podczs konsultacji, ale z mojej praktyki tak opisany ACL to najczęściej więzadło niewydolne - do częściowego doszycia lub pełnej rekonstrukcji. Biorąc pod uwagę już opisane ścieńczenie chrząstki, blokowanie kolana... i czekanie dopiero na wizytę na NFZ.., kóra odbędzie się za miesiąc... mocno bym się zastanawiał czy to dobry pomysł. Ogólnie przyjętą zasadą jest, że blokowanie kolana to stan pilny wymagający artroskopii w możliwie najbliższym czasie.