O czym świadczy wynik MRI 37-letniej osoby?

Witam proszę o pomoc w odczytaniu RMI. Zwiększona ilość płynu w jamie stawowej gromadzącego się głównie w zachyłku nadrzepkowym, co wskazuje na jego wysokociśnieniowy charakter. Niewielkiego stopnia zmiany obrzę kowe kaletki przedrzepkowej. Położenie rzepki prawidłowe. Indeks Insall-Salvati, dystans TT-TG w normie, ciągłość troczków rzepki zachowana. Chrząstka przedziału rzepkowo-udowego bez widocznych uszkodzeń. Więzadło krzyżowe przednie oraz krzyżowe tylnej o prawidłowych sygn ałach i zachowanej ciągłości. Zmiany obrzękowe w okolicy więzadła pobocznego przyśrodkowego (uszkodzenie I stopnia), ciągłoś ć tego więzadła zachowana. Więzadło po boczne boczne o prawidłowych sygnałach i zachowanej ciągłości. Złożona szczelina pęknięcia z komponentą poziomą oraz promienistą w obrębi e rogu tylnego oraz trzonu łąkotki przyśrodkowej. Poza tym łąkotk i przyśrodkowa oraz boczna o prawidłowych sygnałach. Cechy chondromalacji II/III stopnia chrząstki przedziału przyśrodkowego stawu. Chrząstka przedziału bocznego o prawidłowej grubości. W zakresie układu kostnego zwracają uwagę podchrzęst ne zmiany obrzękowe szpiku kłykcia przyśrodkowego kości udowej. Innych z mian nie uwidoczniono. Wnioski: Zwiększo na ilość płynu w jamie stawowej ze złożonym uszkodzeniem łąkotki przyśrodkowej. Obraz pozostałych struktur zawarty w opisie badania.

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczna wizyta u lekarza ortopedy i kwalifikacja do zabiegi artroskopowego