Dlaczego dziecko zezuje?

Zauważyłem, że moja córka (22 miesiące) czasami nieznacznie zezuje do środka. Jako dziecko też tak miałem, musiałem zasłaniać jedno oko, nosiłem również okulary. Córka jest już bardzo komunikatywna, ale bardzo nie lubi lekarzy i duża szansa, że nie będzie chciała współpracować. [1] Czy iść do okulisty? [2] Jeśli tak, to jak prawdopodobnie będzie wyglądała wizyta? Chciałbym poznać jak najwięcej szczegółów, żeby parę razy zabawowo zrobić taki sam scenariusz w domu, żeby ją oswoić z sytuacją. Czy będzie zakraplanie czegoś do oka / badanie na jakiś maszynach / samo zasłanianie oka i patrzenie na obrazki? Z góry dziękuję :)

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że zauważył Pan problem zdrowotny u swojego dziecka i chce Pan ułatwić cały proces leczenia.

Istnieje wiele metod leczniczych, które sprawnie pozwalają wyeliminować zezowanie.

Zez u dzieci może charakteryzować się nieprawidłowym ustawieniem osi widzenia obu oczu, a także uciekaniem oka w kierunku nosa lub przeciwnym. Schorzenie to może rozwijać się w każdym wieku. Im szybciej jest zdiagnozowany, tym łatwiej go wyleczyć.

W związku z pewną odległością, trudno jest ocenić problem z narządem wzroku u Pana dziecka. Zalecamy zatem konsultację u lekarza okulisty. Lekarz po dokładnym zbadaniu oczu powinien wystawić skierowanie do poradni leczenia zeza. Jedynie w takim miejscu, w trakcie takiego badania, można potwierdzić lub wykluczyć zeza.

Przy pełnej diagnostyce zeza, w pierwszej kolejności badane jest wnętrze oka. Następnie podczas zasłaniania poszczególnego oka, można ocenić kąt zeza. U starszych dzieci dodatkowo można pokazywać tablicę z rysunkami i ocenić widzenie.

Na pewno przed wizytą specjalista opisze dokładnie przebieg badania i na co należy zwrócić uwagę, gdyż każdy lekarz może w inny sposób podchodzić do diagnostyki.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://zdrowie.parenting.pl/zez

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-wzroku-u-dzieci

https://zdrowie.parenting.pl/na-czym-polega-badanie-dna-oka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.