Dlaczego mam tą chrypkę od dłuższego czasu?

Witam Mam 33 lata jestem matka karmiaca 2.letnie dziecko dlatego ciagle jestem zmeczona ,malo spie. Od 2 miesiecy mam ostra chrypke ,ktora tak naorawde dawala o sobie znac po trochu trzy miesiace temu . Obecnie zanika mi glos ,wibruje. W slowach mowie jakby przez powietrze litery takir jak A E . Mowie czasem przez powietrze. Mialam konsulatcje z lekarzem przez tel,musialam kupic lekarstwo na refluks,nie pomaga I nawet nie mam objawow refluksu. Jestem obecnie tak zalamana ,ze mam ataki panicking, ktore pogarszaja moj Stan. To wszystko przez te chrypke ktora juz jest tak uciazliwa I tak dlugo trwa . Boje sie ,ze to nowotwor. Mam trojke dzieci dochodzi do tego stres. Nie pale ,nie pije alkoholu. Czy jest prawdopobienstwo ze rak?

Szanowna Pani,

Jestem psychologiem i psychoterapeutą. Wyświetliło mi się Pani pytanie i mimo, że nie jestem specjalistą laryngologii, zasugeruję wizytę u laryngologa. To pierwsze, co powinna Pani zrobić. Ważne, aby nie była to teleporada, ale wizyta stacjonarna. Konieczna jest diagnoza, aby wykluczyć Pani obawy. Zastanawianie się, co to może być, "nakręca" Pani myślenie, powodując napady paniki. Stres nie pomaga w zdrowieniu, a wręcz przeciwnie, nasila objawy lub wyzwala choroby, jeśli trwa zbyt długo.

Jeżeli laryngolog, po badaniu, wykluczy chorobę, będzie to oznaczało, że przyczyna być może faktycznie tkwi w przemęczeniu i jest objawem Pani stanu psychicznego. Wtedy konieczna będzie konsultacja z psychologiem, psychiatrą, psychoterapeutą, aby zbadać tę zależność i wprowadzić zmiany w codziennym funkcjonowaniu. Proszę już dzisiaj przeanalizować jak wygląda Pani dzień, czy jest w nim czas na zajęcie się wyłącznie sobą, wprowadzenie ćwiczeń relaksacyjnych, wyjście na spotkanie ze znajomymi itp. Pozdrawiam Panią i proszę nie zwlekać z wizytą. Nie każdy objaw jest oznaką poważnej choroby, a i poważne choroby leczy się skutecznie.