Dlaczego mam te bóle kręgosłupa od pół roku?
Dzień dobry, Od ok 6 msc miewam bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym. Przy skręcie głowy w lewo boli mnie, czasami przechodzi dreszcz / ciarka. Od 8 msc zauważyłem, że moja lewa dłoń zrobiła się drobniejsza, zauważyłem dziwną zapadłość w kłębie kciuka, między mięśniami - nie wiem czy to zanik mięśni. Odczuwam perastazje w kłębie kciuka, opuszku kciuka. Czasami także mnie boli ten kciuk. Widzę też, że mój lewy biceps zrobił się mniejszy. Realizowałem EMG (zespół cieśni) - wszystko ok Realizowałem MRI oto wynik : Na poziomie C4/C5 wypuklina krążka mk z tylno-lewoboczną pjm modelująca worek oponowy i zwężająca lewy otwór mk, z cechami modelowania n. rdzeniowego C5. Na poziomie C5/C6 niewielka wypuklina krążka mk modelująca worek oponowy i zwężająca lewy otwór mk, z cechami modelowania n. rdzeniowego C6. Poza tym zarysy kanału kręgowego w odcinku szyjnym gładkie, inne otwory mk bez istotnych zwężeń. Wysokości pozostałych przestrzeni mk w normie. Rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym typowej szerokości, o gładkich zarysach i niezmienionym sygnale. Czy taki wynik MRI może powodować takie dolegliwości ? Nie mam spadku siły ani wytrzymałości ręki i dłoni. Od 8 msc masz też fascykulacje łydek i stóp (wg. opinii 3 neurologów jest to BFS spowodowany stresem) Prawdopodobnie mam nerwicę wegetatywną. Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Dziękujemy, że zwrócił się Pan do nas ze swoim problemem. Współczujemy przykrych dolegliwości.
Bardzo dobrze, że wykonał Pan już pewne badania, które mogły wstępnie wykluczyć lub potwierdzić poważniejsze schorzenia. Przyczyn takich objawów może być wiele i nie zawsze muszą oznaczać coś niepokojącego.
Na podstawie dotychczasowo przeprowadzonych badań, można by wywnioskować, że prawdopodobną przyczyną takich dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa szyjnego oraz okresowych parestezji mogłyby być pewne zmiany zwyrodnieniowe w obrębie tego odcinka kręgosłupa. Świadczyć o tym mogłaby przede wszystkim obecność wypukliny krążka międzykręgowego. Możliwe, że doszło do wysunięcia części dysku.
Wypuklinę najlepiej leczyć za pomocą właściwej fizjoterapii, między innymi laseroterapii, masaży, czy krioterapii. Warto zaznaczyć, że nieleczona może prowadzić do rozwoju przepukliny, która daje o wiele cięższe objawy.
Ze względu na odległość, trudno jednoznacznie ocenić przyczynę Pana dolegliwości bólowych, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem neurologiem, który zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz leczeniu.
Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/wypuklina-kregoslupa
https://portal.abczdrowie.pl/bulging-krazka-miedzykregowego