Dlaczego mam ten dyskomfort w obrębie brzucha?

Witam od dawna boli mnie brzuch (chyba ponad rok), natomiast nie jest on jakiś uciążliwy, po prostu czuję tam dyskomfort, czuję, że coś jest nie tak, ale ostatnio się jakby pogarsza. Ból czuć przy naciskaniu tych miejsc. Początkowo bolało mnie na okolicy pępka, teraz ból rozchodzi się nawet nad i pod pępkiem, ale bardziej nad. Chyba początki owego bólu powstały jak zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne, potem jak przestałam to chyba było trochę lepiej, ale potem z kolei zaczęłam brać izotretynoinę - podejrzewałam wątrobę, ale od 2 miesięcy nie biorę już żadnych leków, a przed braniem robiłam badania wątrobowe i miałam ponoć wzorowe, natomiast wyszło też, że mam jakiś stan zapalny w organiźmie. Ból np. nasila się jak zaszaleję z używkami. Czytałam dużo na internecie i podejrzewam trzustkę, wyrostek robaczkowy(moja mama to miała) lub wrzody, ale chciałam w końcu iść się przebadać, natomiast w dobie tej pandemii nie wiem czy mogę w ogóle to zrobić, bo przychodnie są nieczynne, a w szpitalu zapewne mnie nie przyjmą - no chyba, że się mylę? W każdym razie co może mi dolegać, gdzie i jakie badania powinnam wykonać żeby się tego dowiedzieć? Naprawdę zaczęłam się bać, mózg nawet mi wkręca raka... co z kolei spowodowało u mnie nerwicę ze strachu o swoje życie (ataki paniki, duszności, ucisk i bóle w klatce piersiowej) Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam

Szanowna Pani,

wskazana jest szczegółowa diagnostyka - gastrologiczna oraz czynnika psychicznego.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś