Dlaczego mam uczucie kłucia w klatce piersiowej?
Witam proszę o radę. Od 2 miesięcy miewam ucisk i ukucia w okolicach lewej piersi . Tydz temu trafiłem do szpitala ponieważ ucisk był mocny cały się pocilem zabrali mnie pogotowie zrobili ekg wporzadku badania krwi dobre rtg klatki piersiowej też wyszło ok pani doktor pow refluks lub nerwica przepisał mi controloc 20 jeden raz dziennie prokit 2 razy dziennie i promolan raz dziennie wieczorem cztery dni po tym incydencie w szpitalu było w miarę dobrze . Lecz wczoraj wieczorem znowu ucisk kłócie płytki oddech całą noc nie spałem dopiero nad ranem zasnolem proszę o pomoc z góry dziękuję

MĘŻCZYZNA, 27 LAT ponad rok temu
Witam Pana,
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów
Pozdrawiam serdecznie, Bożena Waluś