Dlaczego mam wiele objawów niedoczynności tarczycy, pomimo prawidłowych wyników TSH?

  Moje wyniki to FT3 4,6 norma 3,13-6,76 FT4 14,36 norma 12,0-22,0 TSH 1,56 norma 0,27-4,20, wyniki wydają się być w normie, ale nie rozumiem dlaczego mam tak wiele objawów, np. ciągle mi zimno, marznięcie stóp i rąk, chrypka, przybieranie na wadze, puchną mi ręce, jestem ciągle senna, mam zaparcia, wypadają mi włosy. Objawy te już trwają około roku, nie wiem co to może być. Czy powinnam udać się do jakiegoś lekarza, skoro wyniki są OK? Proszę o pomoc.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Faktycznie przytoczone przez Panią wyniki badań mieszczą się w normie i wykluczają chorobę tarczycy. Większość z opisanych przez Panią objawów ma charakter subiektywny i wymaga weryfikacji lekarskiej. Warto zatem udać się do lekarza, który będzie miał możliwość zbadania Pani i skierowania na ewentualne dalsze badania.

Każde dolegliwości odczuwane przez pacjenta, niezależnie od wyników badań powinny być skonsultowane z lekarzem. Brak obiektywnych danych na temat Pani stanu klinicznego uniemożliwia mi określenie Pani ewentualnej dolegliwości, ale myślę, że konsultacja specjalistyczna rozwieje wszelkie wątpliwości.

Myślę, iż na początku może Pani się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który w zależności od uzyskanych informacji z wywiadu oraz badania palpacyjnego pokieruje Pani dalszym procesem diagnostyczno-leczniczym.

Pozdrawiam