Dlaczego miewam te nerwobóle? [PORADA EKSPERTA]

Witam mam 19 lat i nie wiem co się ze mną dzieje. Od jakiegoś czasu często dostaje nerwobóli - niektóre są długie ale są jakby delikatniejsze, a niektóre są krótkie (trwają kilka sekund) i bardzo kłują. Występują czasem nawet 3 lub 4 razy dziennie. Czasem występują przerwy 2-4 dni i potem znowu się pojawiaja. Dużo się stresuje i nawet zwykłe podejście do sprzedawcy w sklepie, żeby o coś zapytać jest dla mnie niekomfortowe. W dodatku jeśli zbyt się stresuję albo przypomni mi się coś przykrego zaczynam się cała trząść lub bardzo szybko oddychać i nie mogę przestać. Łzy same mi nachodzą do oczu, nie mogę się skoncentrować i jakby zaczynam odpływać od rzeczywistości. Takie sytuację się zdarzają zawsze kiedy jestem sama. Trwa to zazwyczaj do 5 minut ale trudno mi się później uspokoić i po uspokojeniu zazwyczaj zaczynam się trząść. Niekiedy po prostu ciężko mi się oddycha i czuję dyskomfort podczas oddychania.  Czytałam o nerwicy i atakach paniki ale nie jestem pewna czy to na pewno to, dlatego chciałabym spytać - co się ze mną dzieje?
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,



wskazana jest szczegółowa diagnostyka.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty