Dlaczego mój mocz się pieni?

Mam 20 lat i odkąd pamiętam przy oddawaniu moczu była obecna piana. Teraz zacząłem chodzić na siłownie, stosować diete wysoko białkową i zastanawiam się czy ta piana jest normalnym efektem. Dodam, że w badaniach moczu nie mam obecnego białka oraz w toalecie której używam nie stosowane są detergenty.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

pienienie się moczu nie zawsze jest objawem jakiejkolwiek choroby, czasami występuje ono także u zdrowych osób. Spowodowane jest to wtedy najczęściej szybkim jego oddawaniem, podczas którego wydalany jest z dużym ciśnieniem i powoduje pienienie się cieczy w muszli klozetowej. Związek z tym może mieć również spożywanie zbyt małej ilości płynów, co powoduje koncentrację moczu. Dieta bogata w białko może być inną przyczyną tego zjawiska, w dodatku u Pana towarzyszy temu też zwiększony wysiłek fizyczny, który także ma wpływ na takie okoliczności, jednak w takiej sytuacji zazwyczaj w wynikach badania zauważamy jednak podwyższoną ilość białka w moczu.

Wyżej wymienione schorzenia nie są niebezpieczne, jednak objawów nie należy bagatelizować, ponieważ pienienie się uryny może również oznaczać poważne choroby. Wśród nich wyróżniamy: cukrzycę, związaną z nią ejakulację wsteczną, która występuje u mężczyzn i może być spowodowana dodatkowo stwardnieniem rozsianym, zaburzenia pracy nerek, nadciśnienie tętnicze, a nawet nowotwór, jakim jest szpiczak mnogi.

W związku z powyższym warto byłoby, aby udał się Pan na konsultację urologiczną, pomimo prawidłowych dotychczas wyników badań, w celu ich ponownego wykonania i wykluczenia groźnych chorób, które zagrażają życiu i zdrowiu.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/przezroczysty-mocz-czy-to-zle

https://portal.abczdrowie.pl/ciemny-mocz-co-oznacza-postepowanie

https://portal.abczdrowie.pl/wlasciwosci-fizykochemiczne-moczu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.