Dlaczego moja waga spada podczas stosowania antykoncepcji?

Witam, od ponad roku biorę tabletki antykoncepcyjne. Zaczęłam od Sylvie 20, ale wystąpiły w międzyczasie duże krwawienia. Po 3 opakowaniach lekarz przepisał mi Elin. Brałam je kilka miesięcy, ale nie czułam się po nich zbyt dobrze i wróciłam miesiąc temu ponownie do Sylvie 20. W ciągu 2 miesięcy schudłam 3 kg nie zmieniając stylu życia. Poza pracą nie jestem aktywna i jem ciągle tak samo. Czy jest możliwość, że kg spadają przez branie tabletek antykoncepcyjnych?
KOBIETA, 31 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

tabletki antykoncepcyjne, zawierają hormony, które mają wpływ na organizm. Mogą oddziaływać na różne aspekty ciała, w tym na apetyt, przemianę materii i zatrzymywanie wody, dlatego istnieje teoretyczna możliwość, że zmiany hormonalne spowodowane zażywaniem tabletek mogą wpłynąć na masę ciała. Nie jest to jednak jednoznaczne i wiele innych czynników może wpływać na utratę lub przybranie na wadze.

Zazwyczaj przy stosowaniu hormonów kobiety mają trudności w zrzuceniu kilogramów, więc opisana sytuacja może być w pewien sposób niezwykła. Nie jest to jednak powód do niepokoju, ale zawsze, jeśli ma Pani wątpliwości, to warto się udać do lekarza i przeprowadzić badania krwi.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-odchudzanie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.