Co robić z tym silnym bólem podczas stosowania antykoncepcji?

Od 4 dni biorę tabletki antykoncepcyjne vibin mini od tego czasu miesiączka jest strasznie obfita, cały czas okropnie boli mnie brzuch i ogólnie czuje się jak żywy trup i czasem ledwo chodzę. Jest to moja pierwsza antykoncepcja, ginekolog przepisał mi ją na bolesne i obfite miesiączki ale nigdy nie były takie straszne jak teraz. Wiem że organizm 3 miesiące około się przyzwyczaja ale bez przesady. To miało pomóc a tylko szkodzi. Naprawdę ciężko to wytrzymać, myślę że tracenie tyle krwi też jest niezdrowe. Czy w takim przypadku powinnam całkowicie zrezygnować i np jutro nie brać kolejnej tabletki?
KOBIETA, 20 LAT 2 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli krwawienie jest naprawdę silne, to powinna Pani pilnie skonsultować się z lekarzem i rozważyć odstawienie tabletek antykoncepcyjnych.

Tak jak Pani wspominała, okres adaptacyjny trwa około trzech miesięcy. W tym czasie organizm przyzwyczaja się do regularnej dawki hormonów. Wraz z upływem czasu działania niepożądane stają się więc coraz mniej uciążliwe. Samopoczucie podczas doustnej antykoncepcji hormonalnej jest jednak kwestią indywidualną, dlatego każdy przypadek najlepiej rozpatrywać konsultując się z ginekologiem.

Podobne pytania można znaleźć tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biore-tabletki-yaz-wzielam-7-tabletke-i-dalej-mam-obfita-miesiaczke-tabletke-biore-o-godz-20-00-rano,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obfita-i-bolesna-miesiaczka-podczas-stosowania-elin,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/12-dniowa-miesiaczka-po-rozpoczeciu-antykoncepcji-doustnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.