Dlaczego nasze starania o dziecko nie dają efektu?

Problem z postawiniem diagnozy, mam 29 lat od 8 lat staramy się z mężem o dziecko według wszelkich badań hormonalnych mam problem z prolaktyną i tarczycą, zaznaczałam na wizytach u endokrynologa ze mam bardzo bolesne miesiączki (podejrzewam endometeiozę) jednak dostaje tylko jeden lek bromergon i jestem odsyłana z kwitkiem. Co mogę w tym wypadku zrobić?

Cykle 21-34 dni to zwykle cykle owulacyjne. To znaczy, że kobita uwalnia jajka (ma prawidłowe gamety).

Same wyniki badań na papierze to nie patologia.

Czy partner Pani ma prawidłowe parametry nasienia?

>15 mln w 1 cm3; > 39 mln w całym ejakulacie? prawidłową ruchliwość? Prawidłowa morfologia plemników = >4%. Czyli czy on ma prawidłowe gamety (komórki rozrodcze).

Jeżeli w obu przypadkach tak: to endometrioza może oznaczać u pani problem z zapłodnieniem (niedrożność jajowodów lub nieprawidłowości przepływy jajeczek lub zagnieżdżania zarodka. Czasem jedyne rozwiązanie to in vitro lub terapia przez kilka miesiący lekami hamującymi endometrium, tak by ogniska endometriozy "wysuszyć".

Podsumowując - trzeba zbadać nasienie partnera.

Endokrynolog próbuje u Pani leczyć jedynie ew hiperprolaktynemię. Nie wypisał Pani leków na tarczycę - oznacza to, że prawdopodobnie wszystko z tarczycą jest w porządku.

Nieregularne cykle (poza zakresem 21-34 dni) mogły by być wynikiem zaburzeń hormonalnych wymagających dodatkowych badań. Jednak odpowiedź na te pierwsze daje bardzo dużo informacji.

Robert Kulik

ZdrOva Praktyka Lekarska

lekarz androlog - męska antykoncepcja (Wazektomia), niepłodność męska; lekarz ginekolog - niepłodność kobieca

https://wazektomia.warszawa.pl

http://wazektomia.net.pl