O czym świadczą takie wyniki badania nasienia?

Dzień dobry wykonałem dzisiaj badanie nasienia , czekam na wizytę do lekarza ale chce mieć teraz spokojniejsze myśli i wiedzieć mniej więcej z czym idę . Liczba dni od ostatniej ejakulacji 3 dni Upłynnienie 10 min <60 Obj to 3,2 ml. >1,5 PH 8,0 > 7,2 Zabarwienie Mleczno żółta Aglutynacja <10 plem /aglut , wiele wolnych plem. Koncentracja poniżej 1 > 15,0 Ruch post powy % 19% > 32 Ruch całkowity % 36% > 40 Plemniki o budowie prawidłowej 5,0 % > 4,0 Leukocyty 2-1-3 wpw Nabłonki 0-0-1 wpw

PRAWIDŁOWO (powinno być między 2 a 5do7)

Upłynnienie 10 min <60

PRAWIDŁOWO

Obj to 3,2 ml. (TO WARTOŚĆ REFERENCYJNA TZN. MA BYĆ WIĘCEJ NIŻ 1,5CM3 -

PH (czyli odczyn kwasowo-zasadowy) 8,0 (TU PODOBNIE WARTOŚĆ PRAWIDŁOWO TZN REFERENCYJNA MA BYĆ większa niż 7,2)

Zabarwienie Mleczno żółta

NORMA

Aglutynacja <10 plem /aglut

OK

wiele wolnych plem (TO DOBRZE)

Koncentracja poniżej 1 (za NISKA KONCENTRACJA = TROCHĘ ZA MAŁO PLEMNIKÓW. MINIMUM TO PONAD 15 MILIONÓW W 1 CM3

Ruch post powy % 19% (TROCHĘ ZA MAŁO SIĘ RUSZAJĄ POWINNO BYĆ MINIMUM > 32%

całkowity (TZN RUSZAJĄCE SIĘ PO LINII PROSTEJ A TAKŻE PLEMNIKI CO KRĘCĄ SIĘ W KÓŁKO - U PANA JEST 36% A POWINNO BYĆ MINIMUM 40%

Plemniki o budowie prawidłowej 5,0 % TO DOBRZE MINIMUM TO > 4,0%

Leukocyty 2-1-3 wpw

TO PRAWIDŁOWO.

Nabłonki 0-0-1 wpw (= W POLU WIDZENIA) - TO prawidłowo ale NIE WAŻNE :).

Najbardziej w tym wszystkim nieprawidłowy jest wynik koncentracji. średnio u przeciętnego mężczyzny to 50-150 milionów w 1 cm3. U pana jeżeli dobrze podał pan jednostki to 1 milion w 1 cm3.

U każdego zdrowego płodnego mężczyzny wahania jakości nasienia przypominają wykres giełdy papierów wartościowych. Jednorazowy słaby wynik jeszcze niż nie oznacza. Trzeba zbadać kilka razy (minimum 3) w odstępach 6-12 tygodni. Najlepszy wynik jest miarodajny. To znaczy że jeżeli 2 wyniki będą bardzo słabe a jeden dobry to pan jest płodny.

Takie słabe parametry mogą wynikać ze stresu, przepracowania, zażywanych leków czy preparatów "wzmacniających", szkodliwych czynników środowiskowych, niewłaściwej diety, niewyspania i także (rzadko) różnych chorób. Także z wieku (nie podał pan).

Szczecin to potężny ośrodek leczenia niepłodności - jeżeli w tym celu badał pan nasienie.

POZDRAWIAM

Robert Kulik, lekarz androlog kliniczny, ginekolog.

Wazektomia ZdrOva

https://wazektomia.warszawa.pl

http://wazektomia.net.pl