Dlaczego nie leczy się ostrych białaczek szpiku u osób po 60 roku życia?

U mojego ojca który ma 86 lat zdiagnozowano ostrą białaczkę szpiku aleukemiczną. Rozmawiałem z lekarzem, który postawił diagnozę i dowiedziałem się, że u osób w tym wieku nie leczy się tej choroby. Przestudiowałem dostępne materiały w internecie i dowiedziałem się że po 60 roku życia w takich przypadkach stosuje się tylko opiekę paliatywną. Chciałbym zrozumieć dlaczego? Czy leki powstrzymujące rozwój choroby są zbyt toksyczne i skutki negatywne przewyższają korzyści? Czy też leki są zbyt drogie i nie warto inwestować w przedłużanie życia ludzi, którzy się i tak już "nażyli"?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Nie jest prawdą, że po 60 roku życia stosuje się tylko leczenie paliatywne!

Podobnie jak u osób młodszych leczenie prowadzone jest zgodnie z rozpoznaniem, zaawansowaniem oraz stanem klinicznym pacjenta. Czasami konieczna jest modyfikacja leczenia, ponieważ u osób starszych często występują schorzenia towarzyszące jak np. cukrzyca, choroby serca, które sprawiają, że zastosowanie tradycyjnych dawek leków stałoby się dla nich niebezpieczne, prowadzące do ciężkich powikłań a nawet zgonu.

Leczenie paliatywne w każdym wieku zarezerwowane jest dla sytuacji, w których nie jest możliwe uzyskanie wyleczenia. Leczenie paliatywne nie oznacza, że dla pacjenta nic się nie robi. Ma ono na celu przedłużenie życia pacjenta na ile jest to możliwe oraz zapewnienie komfortu życia.

Przykro mi z powodu choroby Pana Taty. Jestem natomiast pewna, że lekarze zastosują postępowanie, które jest adekwatne do choroby oraz stanu Taty a także, że nie zrezygnują z leczenia tylko dlatego, że ma 86 lat.

Pozdrawiam serdecznie!