Czy 55-letnia osoba chora na MDS RCMD ma szansę na przeszczep szpiku?

Witam, słyszałam, że MDS można wyleczyć tylko przeszczepem. Słyszałam również, że osoby po 50-tce nie mają szansy na przeszczep szpiku ze względu na wiek - mam przyjaciela w tym wieku. Proszę mi odpowiedzieć, czy faktycznie to jest prawda? Czy jednak mimo wszystko mój przyjaciel ma szansę? Czy istnieją inne skuteczne metody leczenia? Jakie są rokowania? Ile można żyć z tą okrutną chorobą? On jest strasznie załamany. Ogólnie jest podatny na stres, gdyż wcześniej chorował na depresję. Jak mam z nim w takiej sytuacji postępować? Z góry bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

MDS jest choroba nieuleczalna, a każda forma terapii oprócz przeszczepu szpiku jest postępowaniem paliatywnym. W przypadku MDS wiek nie jest ograniczeniem. Wszystko zależy od stanu ogólnego i biologicznego pacjenta, Istnieją protokoły przygotowujące do przeszczepu, które mogą być zastosowane u starszych pacjentów. Myślę, że powinni Państwo porozmawiać przede wszystkim z lekarzem prowadzącym - hematologiem. Nie ma sensu się załamywać, zawsze jest szansa.

Pozdrawiam serdecznie