Zespół mieloproliferacyjny Ph (-) - faza policytemiczna mielofibrozy

Zastosowano leczenie: hydroksycarbamid - płytki spadły do 8 tys. po 3 dawkach odstawiono dany lek, włączono encorton 60 mg/d, po 2 dobach płytki wzrosły do 20 tys., a leukocyty z 8050 do 11 600, włączono danazol 3 x 1, po 3 dobach leukocyty wzrosły do 20 tys., a płytki do 27 tys. i Hb 8,9 do 11,0. Śledziona powiększyła się do 22 cm. Czy jest to jest dobry sposób leczenia, czy jest to groźna jednostka chorobowa?

Szanowna Pani, mielofibroza jest rzadko występującym schorzeniem polegającym na włóknieniu szpiku kostnego. Najczęściej występuje u chorych w średnim lub starszym wieku, często przebiega bezobjawowo do późnego okresu choroby. Najczęstszym objawem jest powiększenie śledziony i/lub wątroby. Mielofibroza ma charakter przewlekły, a średni czas przeżycia od chwili rozpoznania wynosi zazwyczaj 5 lat, choć znane są przypadki długoletnich przeżyć. Jedyną możliwością wyleczenia jest przeszczep szpiku pochodzącego od dawcy. Należy uświadomić sobie, że w przypadku braku możliwości wykonania przeszczepu szpiku jest to niestety choroba nieuleczalna, aczkolwiek istnieją możliwości przedłużenia życia chorych i poprawy jakości życia.

Leczenie w mielofibrozie stosuje się jedynie w przypadku niestabilności choroby, kiedy obserwuje się niedokrwistość, nadmiar płytek (trombocytozę), nadmiar leukocytów (hiperleukocytozę) lub powiększanie się śledziony.
Trudno mi ocenić sposób postępowania na podstawie danych, które Pani przesłała, nie ma w nich informacji o początku choroby, wyjściowych wyników, na podstawie których włączono hydroksykarbamid. Z pewnością leczenie mielofibrozy powinno być prowadzone przez doświadczonego lekarza hematologa i miejmy nadzieję, że i tak jest w tym przypadku.