Zapytaj lekarza

1 , 0 3 5 , 6 1 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zespół Graffa - co to jest?

Niedawno, będąc na oddziale hematologii i onkologii usłyszałam określenie "zespół Graffa". Co to jest? Czy każdy chorujący na nowotwór może na to zachorować? Czy da się to wyleczyć?

KOBIETA ponad rok temu

Leczenie operacyjne raka nerki

Rak nerki stanowi kilka procent wszystkich przypadków nowotworów złośliwych. Częściej wykrywany jest u mężczyzn. Co jeszcze warto wiedzieć o tej chorobie? Dowiedz się, jak przebiega leczenie operacyjne raka nerki.

Witam serdecznie,

Domyślam się, że chodziło o chorobę Graft Versus Host Disease, która może wystąpić u chorego po przeszczepie szpiku.

Istotą GvHD jest odpowiedź immunologiczna rodzaju białych ciałek – limfocytów T dawcy, które mogą znajdować się w przeszczepianym materiale podczas przeszczepu szpiku i reagują przeciwko organizmowi biorcy. Wyróżniamy postać ostrą GvHD – do 100 dni po przeszczepie, oraz postać późną – po upływie 100 dni od chwili przeszczepu szpiku.
Objawami ostrego GvHD mogą być dolegliwości jelitowe: biegunka, nudności, wymioty, ból brzucha, niedrożność, czasami nawet perforacja ściany przewodu pokarmowego. W przypadku dolegliwości skórnych występują: wysypka, suchość i swędzenie skóry. Postać przewlekła charakteryzuje się wieloma objawami klinicznymi w różnym stopniu nasilenia, przypominającymi niektóre schorzenia autoimmunologiczne.
Pozdrawiam serdecznie.

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ważne tematy