Co oznacza chimeryzm po przeszczepie szpiku?

Witam serdecznie! Mam pytanie do Pani doktor, bardzo proszę odpowiedzieć mi na nurtujące mnie pytanie. Syn jest po przeszczepie szpiku ponad rok, po miesiącu miał chimeryzmu 99% a po paru miesiącach już 100%. Po roku czasu miał pobrany szpik i okazało się ze chimeryzmu ma mniej 98%, boję się, co to może znaczyć? I czy tak może być? Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję, pozdrawiam

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Chimeryzm to procent komórek dawcy w szpiku biorcy. W krótkim czasie po transplantacji, w szpiku lub krwioobiegu pacjenta po przeszczepie szpiku mogą być wykrywane jego własne komórki.
Z jednej strony mogą to być komórki białaczkowe, które przetrwały procedurę intensywnego leczenia przed przeszczepem, co mogłoby wskazywać na istnienie u chorego tzw, choroby resztkowej.
Z drugiej jednak strony mogą to być komórki nienowotworowe, które utrzymują się w organizmie biorcy przez długi czas (np. tzw. długożyjące limfocyty). Dlatego też mieszany chimeryzm może istnieć nawet do 2 lat po przeszczepie.

U Pani syna procent chimeryzmu jest nadal wysoki. w takiej sytuacji wskazana jest uważna obserwacja i szybsze niż zalecane w sytuacji chimeryzmu 100% badanie powtórne. Myślę, że można się pokusić o nie za 3 miesiące.

Pozdrawiam serdecznie