Jaka metoda pozyskania komórek do przeszczepu szpiku jest lepsza?

Witam serdecznie. Zwracam się z kolejną prośbą. Mam pytanie. Od czego zależy, że biorca dostanie szpik czy komórki macierzyste od dawcy niespokrewnionego? Co jest "lepsze" - komórki czy szpik ? I czy tak samo zagnieżdżają się u biorcy? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

ponad rok temu

Witam serdecznie.

W przypadku przeszczepu komórek  pobranych drogą bezpośrednią ze szpiku (nakłucie) i komórek pobranych z krwi obwodowej (metodą tzw. separacji) chodzi o dokładnie te same komórki, czyli komórki macierzyste szpiku. Różne są jedynie drogi ich pozyskania.

Wybór metody pozyskania komórek do przeszczepu zależy od decyzji lekarza, biorąc pod uwagę zarówno dawcę jak i biorcę. W przypadku komórek ze szpiku, odbywa się to w warunkach sali operacyjnej i jednorazowo uzyskuje się dużą ilość materiału do przeszczepu.

Przed separacją z krwi obwodowej z kolei dawca musi brać specjalne zastrzyki, które uruchomią komórki macierzyste ze szpiku do jego krwi.

Pobranie metodą separacji polega na wyłapaniu  komórek macierzystych z krwi, co trwa dłużej - 2 a czasami 3 dni, a ilość materiału pobranego do przeszczepu może być mniejsza.

Co jednak najważniejsze, adaptacja przeszczepu u biorcy nie zależy od drogi pobrania, gdyż są one równoważne.

Pozdrawiam serdecznie