Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 4 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Profilaktyka raka żołądka

Witam serdecznie!

Komórki macierzyste szpiku są wykorzystywane we wszystkich rodzajach przeszczepów, ale mam wrażenie, że chyba bardziej miała Pani na myśli komórki macierzyste z krwi pępowinowej skoro wspomniała Pani o ciąży?

Potencjalnych dawców szpiku szuka się przede wszystkim wśród rodzeństwa chorego - czyli należy ocenić, czy Pani może zostać dawcą.

Każdy człowiek posiada 2 komplety tzw. genów HLA (istotnych pod kątem możliwości wykonania przeszczepu) - po jednym od każdego z rodziców. Z racji zasad dziedziczenia istnieje 25% szans, że odziedziczyła Pani taki sam zestaw genów HLA, jak Pani brat.

Natomiast prawdopodobieństwo, że rodzice lub Pani dzieci (przeszczep z krwi pępowinowej) mogliby zostać dawcami, jest bardzo, bardzo niewielkie, ponieważ w grę wchodzi już zupełnie inny zestaw genów.

Jeśli Pani nie będzie mogła być dawcą trzeba szukać dawcy niespokrewnionego, bo istnieje szansa, że gdzieś na świecie jest człowiek, który ma taki sam zestaw genów, co Pani brat (wynika z zasady powtarzalności kombinacji).

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy