Zapytaj lekarza

7 4 1 , 9 9 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co to jest separacja w leczeniu białaczki?

Choruję na białaczkę, choroba postępuje szybko, lekarz nie ma za wiele czasu na rozmowę ze mną, wiem że ma wielu pacjentów. Mam mieć przeszczep szpiku „od siebie” i mam mieć robioną separację? Co to jest?  
ponad rok temu

Metody określania statusu receptorów HER2

Jest to zabieg pobrania komórek krwiotwórczych (macierzystych) z krwi obwodowej dawcy (w przypadku przeszczepu allogenicznego) lub chorego (przeszczep autologiczny).
W przypadku zdrowego dawcy, który oddaje szpik dla chorego na białaczkę pacjenta, podaje się podskórnie specjalny lek – Neupogen lub Filgrastim, w kilku dawkach. Lek ten ma na celu spowodowanie, że komórki macierzyste, które normalnie znajdują się jedynie w szpiku kostnym, zostaną uwolnione do krwi. W odpowiednim momencie od dawcy wyłapuje się te komórki z krwi za pomocą specjalnego urządzenia zwanego separatorem. W zależności od ilości komórek, jakie udało się pobrać – zabieg jest następnego dnia powtarzany lub nie. Jest całkowicie bezpieczny dla dawcy i bezbolesny.
W przypadku chorego podaje się najpierw specjalną chemioterapię, tzw. mobilizującą, która ma na celu zniszczenie ewentualnych komórek nowotworowych krążących we krwi lub bytujących w szpiku kostnym. Po upływie kilku dni od chemii podaje się – podobnie jak u dawcy – Neupogen lub Filgrastim, a następnie w odpowiednim momencie dokonuje separacji komórek macierzystych jak opisano powyżej.

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy