Zmniejszenie odsetka szpiku dawcy po przeszczepie

Witam Pani Doktor!

Jestem mamą 14-miesięcznej Nikoli, która choruje na SCIDA. Jesteśmy 70 dni po przeszczepie. Do 40 doby miała 95% szpiku dawcy, a potem zaczął się zmniejszać. W tej chwili ma tylko 50%. Czy będziemy musieli jeszcze raz robić przeszczep? Czy przy jej chorobie tyle % wystarczy? Czy może jeszcze wzrosnąć (odstawiliśmy Neoral). Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Ocena stosunku procentowego komórek od dawcy i komórek własnych to tzw. chimeryzm. Do uzyskania pełnego chimeryzmu dawcy zazwyczaj dąży się w przypadku chorób nowotworowych szpiku kostnego, ponieważ zmniejszenie chimeryzmu dawcy może oznaczać wznowę choroby. SCID nie jest chorobą nowotworową, a zaburzeniem różnicowania i prawidłowego funkcjonowania komórek odpornościowych krwi. Chimeryzm w przypadku SCID nie musi być pełny. W tej sytuacji najważniejsze jest uważne monitorowanie dziecka, ocena czy nie rozwija się u niego choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi, choroba autoimmunologiczna lub zakażenie. W razie niepokojących objawów zawsze należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Pozdrawiam serdecznie