Jakie są objawy choroby GvHD?

Czytałam, że po przeszczepie może dojść do choroby, przeszczep przeciwko gospodarzowi, jakie są jej objawy?

ponad rok temu

Istotą GvHD jest odpowiedź immunologiczna rodzaju białych ciałek – limfocytów T dawcy, które mogą znajdować się w przeszczepianym materiale podczas przeszczepu szpiku i reagują przeciwko organizmowi biorcy. Wyróżniamy postać ostrą GvHD – do 100 dni po przeszczepie, oraz postać późną – po upływie 100 dni od chwili przeszczepu szpiku.

Objawami ostrego GvHD mogą być dolegliwości jelitowe: biegunka, nudności, wymioty, ból brzucha, niedrożność, czasami nawet perforacja ściany przewodu pokarmowego. W przypadku dolegliwości skórnych występują: wysypka, suchość i swędzenie skóry. Postać przewlekła charakteryzuje się wieloma objawami klinicznymi w różnym stopniu nasilenia, przypominającymi niektóre schorzenia autoimmunologiczne.