Czy mogę zostać dawcą szpiku?

Mój kuzyn ma dopiero miesiąc, a lekarze już mówią o przeszczepie szpiku. Słyszałam, że najlepszy efekt dają przeszczepy od rodziny. Czy jako piętnastolatka mogę być dawczynią? Proszę o szybką odpowiedź.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Generalnie, aby zgłosić się do rejestru dawców szpiku trzeba mieć ukończone 18 lat. Niemniej, w sytuacji kiedy szuka się dawcy wśród członków najbliższej rodziny, można od tej reguły odstąpić. Największe szanse na znalezienie zgodnego dawcy są w przypadku rodzeństwa. Prawdopodobieństwo, że kuzyn czy kuzynka będą mogli zostać dawcami jest niewielkie, aczkolwiek istnieje. W miarę poszukiwania dawcy szpiku lekarze być może wezmą pod uwagę właśnie Ciebie i jest to bardzo wspaniałomyślne, że się zgadzasz.

Pozdrawiam serdecznie!