Ile można czekać na dawcę z Polski?

Witam. Po miesiącu poszukiwania dla mnie szpiku kostnego, nic nie wiadomo konkretnego, ale pani doktor powiedziała wcześniej, że jest 5 osób z odczynnikiem szpiku w Polsce? Jak długo może trwać poszukiwanie?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Procedura poszukiwania dawcy jest dość skomplikowana i może trochę potrwać. Na początku szuka się dawcy na podstawie wstępnych kryteriów jakimi jest zgodność w układzie HLA 1 i HLA 2 (układy zgodności tkankowej). Jeżeli znajdą się osoby wstępnie zgodne z biorcą, poddaje się je kolejnym badaniom, tzw. wysokiej rozdzielczosci, które mają ostatecznie wyłonić osobę z najbardziej pasującym (i możliwym do przeszczepienia) szpikiem. Ponieważ rejestr Polski jest niewielki, jeżeli nie znajdzie się dawcy u nas, szuka się na świecie, co z kolei pociąga za sobą znowu przesunięcie w czasie. Rozumiem Pana zdenerwowanie, ale mam nadzieję, że poszukiwania będą owocne i znajdzie się w końcu osoba, która będzie mogła zostać dawcą.

Pozdrawiam serdecznie, życzę siły i zdrowia!