Czy dzieci z Zespołem Downa chore na białaczkę mogą znaleźć dawcę?

Witam,

mam znajomą, której synek jest chory na białaczkę. Niestety to dziecko z Zespołem Downa. Czy w związku z tym ma on szansę na znalezienie dawcy szpiku? Jakie są procedury?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Szanowni Państwo, decyzja o przeszczepie szpiku jest podejmowana przez konsylium lekarskie na podstawie wnikliwej analizy historii choroby danego pacjenta, biorąc pod uwagę wszystkie "za i przeciw" z racji tego, że przeszczep wiąże się z ryzykiem wielu powikłań, w tym śmiertelnych.

Zespół Downa nie dyskwalifikuje chorego z możliwości wykonania u niego przeszczepu szpiku. Obserwuje się wprawdzie wyższy odsetek powikłań po przeszczepie u dzieci z Zespołem Downa w porównaniu z innymi dziećmi, niemniej aktualnie trwają badania mające na celu wyjaśnienie podłoża tych różnic i opracowaniem terapii, które poprawią rokowanie u dzieci z Zespołem Downa.