Oddanie szpiku kostnego

Witam . Chciałabym się zapytać czy po oddaniu szpiku kostnego można zostać inwalidą ? W telewizji zachęcają do oddania i mówią że to nie boli, ale nie ma ani słowa o tym że można zostać kaleką .

KOBIETA, 15 LAT ponad rok temu

Leczenie białaczki

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani, oddanie szpiku kostnego w żaden sposób nie wiąże się z możliwością powstania inwalidztwa. Pozyskiwanie szpiku od dawcy może odbywać się na dwa sposoby: poprzez operacyjne pobranie szpiku z kości biodrowych dawcy lub podczas tzw. separacji krwi. Pierwszy sposób polega technicznie na wielokrotnym nakłuciu talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym. Zabieg wykonuje doświadczony zespół, nie ma nic wspólnego z manipulacją w obrębie kręgosłupa, tym bardziej rdzenia kręgowego i możliwości uszkodzenia nerwów. Drugi sposób polega na pozyskaniu komórek krwiotwórczych z krwi dawcy po uprzednim przygotowaniu, a zabieg bardziej technicznie przypomina dializę.
Należy podkreślić, że dawstwo szpiku to najpiękniejszy dar jaki drugi człowiek może ofiarować człowiekowi bez narażenia własnego zdrowia i zycia.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy