Dlaczego nie mam okresu? Co mam zrobić?

Mam 17 lat. W kwietniu zaczęłam się odchudzać. Do lipca schudłam 5 kg. Mam 1,65 cm wzrostu i ważę 53 kg, a w kwietniu ważyłam 58 kg. Już od kilku miesięcy jem normalnie, a moja waga stoi w miejscu. Jednak od czerwca nie mam okresu. Czy to przez szkolny stres? Czy może brakuje jakichś składników pokarmowych w mojej diecie?

Witam.

Twoja aktualna waga ciała jest prawidłowa. Do zatrzymania miesiączki doszło w czasie odchudzania się (piszesz, że do lipca schudłaś ok. 5 kg). Powrót prawidłowych cykli hormonalnych może zająć kilka miesięcy. W tej sytuacji powinaś skonsultowć się jednak u ginekologa, aby wykluczyć inne przyczyny zatrzymania miesiączki. Stres może mieć wpływ na cykl menstruacyjny. Jeśli zostanie wykluczona przyczyna ginekologiczna, proponuje Ci skorzystać z rozmowy z psychologiem. Skład diety nie ma wielkiego wpływu na miesiączkę (chyba, że jest to bardzo restrykcyjna dieta stosowana przez kilka miesięcy).

Z pozdrowieniami