Okres spóźnia mi się dwa miesiące. Co robić?

Dzień dobry. Mam problem, bo od 2 miesięcy nie mam miesiączki. Miesiączkuję od 12 roku życia, teraz mam 16 lat, 161 cm wzrostu i ważę 52 kg. Ważyłam 57 kg, ale przeszłam na dietę dr Dukana, bo chciałam schudnąć, bo mam "wałek" na dole brzucha, pod pępkiem. Czy to przez to odchudzanie nie mam miesiączki? Co mam robić? Czy jestem bezpłodna? Pomocy! I jeszcze jedno pytanie: jak pozbyć się tego "wałka" na dole brzucha do końca wakacji? Nie jestem zbyt aktywna fizycznie, mieszkam na wsi, wiec nie mam dostępu do basenu itp. Ale żeby pozbyć się tego "wałka" mogę ćwiczyć kilka godzin, tylko żeby on mi znikł. Proszę o pomoc!

Witam serdecznie,

powinnaś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Nie jestem w stanie stwierdzić, czy przyczyną braku miesiączki jest odchudzanie, ale jest to prawdopodobne. Tutaj przeczytasz z jakiego powodu tak się dzieje: http://portal.abczdrowie.pl/od-anoreksji-do-nieplodnosci. Lekarz na pewno zajdzie rozwiązanie, więc nie martw się na zapas, ale nie powinnaś się nadal odchudzać. Odchudzanie w Twoim wieku nie jest wskazane, ponieważ rozwijasz się i w Twoim organizmie zachodzą intensywne przemiany, między innymi hormonalne.  Odchudzaniem możesz sobie tylko zaszkodzić. Nie powinnaś stosować restrykcyjnych diet, a tym bardziej diety Dukana na własną rękę, która nie jest pełnowartościowa i może obciążać nerki i wątrobę, a przede wszystkim nie jest polecana dzieciom i młodzieży (http://portal.abczdrowie.pl/dieta-proteinowa).

Twoja masa ciała jest prawidłowa i była w normie również, kiedy ważyłaś 57kg.

Pozdrawiam