Dlaczego pojawiły się u mnie takie plamienia?

Dzień dobry, Brałam tabletki antykoncepcyjne, które odstawiłam na koniec marca. Dostałam okres z odstawienia 04 kwietnia. Później znowu dostałam okres 15.04. 22.04 oraz 29.04 uprawiałam seks w prezerwatywie (nie była pęknieta). 30.04 zauważyłam czerwone plamy przy podcieraniu się, a dzisiaj 01.05 kilka brązowych plamek na podpasce. Czym mogą być te plamki? Czy to możliwe, że mogłabym być w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku odstawienia tabletek antykoncepcyjnych, organizm potrzebuje czasu, aby przystosować się do tej zmiany, co trwa czasami nawet i pół roku. Przez ten okres u wielu kobiet pojawiają się nieregularne miesiączki czy krwawienia śródcykliczne, co jest związane z wahaniami hormonów.

Plamienie, które zauważyła Pani u siebie na drugi dzień po stosunku, może występować nie tylko na tle hormonalnym, ale także na skutek urazu mechanicznego, nadżerki szyjki macicy, polipów itp., dlatego warto rozważyć konsultację u lekarza ginekologa, gdyby taka sytuacja dalej miała miejsce.

Prawdopodobieństwo ciąży przy prawidłowym stosowaniu antykoncepcji jest bardzo niskie i w związku z tym raczej nie będzie ono przyczyną opisywanych dolegliwości.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-hormonalne

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-zdjecia

https://portal.abczdrowie.pl/skutki-antykoncepcji-hormonalnej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.