Dlaczego synek ciągle kaszle?

Witam. Mam trzyletniego synka, który w 5 tygodniu życia zachorował na zapalenia płuc. Do tego dnia tj. 06-11-2010 r miał zapalenie płuc już 3 razy. Oprócz tego, prawie cały czas z krótkimi przerwami (wakacje) choruje na zapalenie oskrzeli. Jednak ostatnio, tj. od ponad dwóch miesięcy, lekarze go badają systematycznie raz w tygodniu i nie stwierdzają żadnej choroby. On jednak strasznie kaszle. Kaszel jest głównie suchy, napadowy. Występuje w ciągu dnia jak i nocy. Wszystkie wyniki i badania są dobre. Ma wykluczone pasożyty, przerost migdałka, mucoplazmę, alergię, mucowiscydozę. Nie ma żadnych innych objawów, jest pogodny, ma apetyt. Kaszel jest czasami tak silny, że synka ciągnie na wymioty albo między jednym atakiem kaszlu a drugim nie może złapać tchu. Przez te dwa miesiące kaszel mu się albo nasilał, albo łagodniał, ale nie było nawet jednego dnia aby nie kaszlał. Leki które brał (jest tego cała lista od antybiotyków, syropów przeciwkaszlowych, leków wziewnych) niestety mu nie pomagają. Proszę o podpowiedź co mu może być, jakie badania mam zrobić aby ustalić diagnozę.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Najczęstsze przyczyny kaszlu u dzieci zostały już wykluczone.

Warto sprawdzić jeszcze czy syn nie choruje na astmę, u dzieci opisywane przez Panią objawy mogą występować właśnie w tej chorobie. Przyczyną przewlekłego kaszlu może być także spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła - proszę jeszcze raz spróbować odwiedzić z dzieckiem laryngologa. Innym powodem może być choroba refluksowa - czyli zarzucanie treści żołądkowej do przełyku.

Niestety bywa czasami tak, że nie udaje się znaleźć przyczyny kaszlu.

Zachęcam do ponownej wizyty u pediatry.

Pozdrawiam.