Dlaczego tak trudno mi zajść w ciążę?

Witam,

mam pytanie, już prawie rok staramy się z mężem o dziecko i nic :( powoli tracę nadzieję. Mąż miał miesiąc temu robione badanie nasienia, wyszło bardzo dobrze, ja też wszystkie badania mam w normie, owulację też mam co miesiąc (była parę razy monitorowana, sprawdzam również paskami owulacyjnymi oraz mierzę sobie temperaturę).

Dlaczego więc nie mogę zajść w ciążę? Czy powodem mogą być dwa mięśniaki (jeden 20mm-15mm, drugi 15mm-9mm)? Wszyscy lekarze twierdzą, że nie przeszkadzają one w zapłodnieniu i są małe więc nie ma potrzeby ich usuwać. Czy pobolewanie podbrzusza już od owulacji to normalne? Bardzo proszę o odopowiedź.

Witam serdecznie!

Diagnostykę niepłodności rozpoczynamy dopiero po 12 miesiącach regularnych, acz nieudanych prób poczęcia. Państwo teoretycznie spełniają te kryteria. Należy jednak się zastanowić, czy w każdym miesiącu dochodziło do regularnych (2-3 razy w tygodniu) zbliżeń. Często zdarza się bowiem, że pary twierdzą iż starają się o dziecko od ponad roku, ale w międzyczasie były liczne wyjazdy, które utrudniały parze zbliżenia.

Jeżeli jednak w Państwa przypadku było inaczej, konieczne jest rozpoczęcie diagnostyki. Wspomina Pani, że część badań została już wykonana. Niestety nie podaje Pani, ani nazw badań ani ich wyników, co uniemożliwia udzielenie odpowiedzi, jakie badania są jeszcze zalecane. Absolutne minimum to oznaczenie TSH, LH, FSH, progesteronu, prolaktyny wraz z testem obciążenia metoklopramidem. W przypadku prawidłowych wyników badań zalecane jest wykonanie badań inwazyjnych, w tym badania drożności jajowodów.

Mięśniaki mogą powodować problemy z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem. U Pani zmiany te są jednak stosunkowo niewielkie i nie powinny stanowić problemu z zajściem w ciążę. Niemniej jednak warto dokładnie przeanalizować z lekarzem prowadzącym wady i zalety wyłuszczenia mięśniaków już teraz. W czasie ciąży mięśniaki mają tendencję do szybkiego wzrostu i ucisku macicy na płód. Do oceny ryzyka takiego stanu konieczna jest znajomość lokalizacji mięśniaków i ich wyglądu, dlatego zachęcam do kontrolnej wizyty u ginekologa. On też zleci Pani dalsze badania, umożliwiające ustalenie przyczyny Pani problemów z zajściem w ciążę.

Pozdrawiam.