Dlaczego złoto brudzi skórę?

Dzień dobry, Dlaczego nagle złoto zaczyna brudzić mi skórę? Widzę to i w miejscu obrączki i kolczyków. Czy brudzące skórę złoto może świadczyć o jakimś schorzeniu? Wiem, że mam prawdziwe złoto, więc to nie może być brudzenie z powodu jakiegoś sztucznego metalu. O czym jednak może to świadczyć? Czy powinnam zgłosić się do lekarza? Nie mam jednak pojęcia co miałabym mu powiedzieć? Pomyśli, że oszalałam, bo przychodzę do niego z takim problemem. No chyba, że coś w tym jest i rzeczywiście warto to skonsultować. Mąż mówi, że to nic poważnego, ale ja się martwię. Może trochę panikuję, ale chciałabym wiedzieć z czym może mieć związek brudzące skórę złoto. Pozdrawiam

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Opisane objawy mogą świadczyć o nieprawidłowościach w obrębie wątroby. Nie można wykluczyć innej przyczyny dolegliwości. Wskazana jest wizyta u lekarza.

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!
W opisanym przez Panią przypadku należy zgłosić się na konsultację do lekarza POZ. Niezbędne jest zebranie pełnego wywiadu medycznego oraz badanie pacjenta. Zalecam także wykonać podstawową diagnostykę w postaci morfologii krwi oraz tzw. prób wątrobowych.
Brudzenie skóry przez metal może mieć wiele przyczyn, od błahych po symptomy odpowiadające chorobom organizmu. Jedną z możliwości, choć nie tylko! Jest niedobór żelaza w organizmie.
W tym celu należy wykonać morfologię krwi i ocenić ilościową liczbę krwinek czerwonych oraz parametr MCV.
Jeśli chodzi o objawy niedoboru żelaza, przedstawiam je poniżej.
Wraz z kurczeniem się zapasów żelaza powstaje coraz mniej zdrowych czerwonych ciałek krwi i pojawiają się niepokojące objawy. Pierwszym sygnałem braku żelaza jest zwykle apatia i ciągłe zmęczenie bez wyraźnego powodu. Tracimy energię do pracy, pokładamy się i chętnie ucinamy sobie drzemkę. Cera i błony śluzowe bledną (dotyczy to zwłaszcza spojówek), pojawiają się sińce pod oczami, wyglądamy niezdrowo. Skóra jest sucha, szorstka, nie pomaga wklepywanie kremów. Włosy łamią się, wypadają, rozdwajają się końcówki.
Paznokcie są kruche, pojawiają się na nich charakterystyczne podłużne prążki z rowkami. Innym objawem jest ból i pieczenie (owrzodzenie) gardła, jamy ustnej i języka. Często w kącikach ust robią się zajady. Bóle głowy, obniżenie koncentracji, sprawności myślenia i zapamiętywania też mogą sygnalizować niedobór. Dzieci, którym brakuje żelaza, gorzej się uczą. Z powodu osłabienia układu odpornościowego częściej łapiemy przeziębienie i jesteśmy podatni na infekcje. Typowymi symptomami niedoboru pierwiastka są też zawroty głowy, duszność podczas wysiłku, przyspieszenie pracy serca i oddechu, skłonność do siniaków, krwawienia z nosa. Nasilenie dolegliwości zależy od wieku, stanu zdrowia (np. chorób serca, chorób nerek, chorób wątroby) oraz czasu trwania niedoboru.