Tak, owszem. W niektórych przypadkach organizm ma prawo ze strony układu pokarmowego dawać właśnie takie objawy. Zazwyczaj nudnościom i ogólnemu rozbiciu, towarzyszy jeszcze brak apetytu. Mogą pojawiać się również biegunki i zaparcia naprzemiennie. Dietę należy wzbogacić szczególnie w żelazo hemowe tzn. pochodzenia zwierzęcego, którego wchłanialność jest zdecydowanie wyższa niż żelaza pochodzenia roślinnego tzn. niehemowego.
Witam,
Jednym z pierwszych objawów niedoboru żelaza jest najczęściej apatia i nieustanne zmęczenie. Drzemki stają się czymś normalnym. Pojawiają się zmiany na cerze, skóra blednie i jest sucha, pojawiają się cienie od oczami. Włosy są łamliwe i wypadają z większym nasileniem . Paznokcie są bardzo kruche, występują na nich bardzo charakterystyczne prążki. Dodatkowym objawem jest ból gardła, owrzodzenie jamy ustnej, gardła i przełyku. Bardzo często na ustach pojawiają się zajady. Bardzo typowymi objawami są zawroty głowy, duszności, przyśpieszony oddech i szybsze bicie serca. Choć nasilenie objawów uzależnione jest od wielu czynników, jeżeli jest coś co Panią niepokoi proszę zgłosić się do lekarza i zrobić badania.
Pozdrawiam
Witam!
jak najbardziej brak żelaza może powodować mdłości
Witam,
Objawy umiarkowanego niedoboru żelaza zwykle mają niewielkie nasilenie. Objawy niedokrwistości są zwykle mało specyficzne i manifestują się uczuciem osłabienia, łatwej męczliwości, zaburzeniami koncentracji uwagi, zawrotami i bólami głowy, utratą apetytu (niedobór żelaza), zaparciami (jeżeli niedokrwistość spowodowana jest brakiem witaminy B12), zwiększoną podatnością na infekcje. W czasie wysiłku łatwo dochodzi do uczucia „braku powietrza” czy zadyszki. Bardziej nasilona niedokrwistość powoduje przyspieszenie częstości pracy serca również w spoczynku. Ponadto można u takiej osoby zaobserwować: bladość skóry, błon śluzowych, łamliwość paznokci, zimne stopy i dłonie. U dzieci mogą pojawić się problemy z przyswajaniem wiedzy. Nie spotkałam się natomiast w literaturze aby niedobór żelaza powodował mdłości.
Witam,
Niedobór żelaza powoduje głównie uczucie zmęczenia, niską tolerancję na wysiłek, pogorszenie samopoczucia, pogorszenie nastroju. Być może mdłości spowodowane są brakiem regularności posiłków, uczuciem głodu? Warto zrobić badania krwi - morfologię i żelazo, aby wykluczyć niedobór żelaza, a przyczyn mdłości szukać gdzie indziej.
Dzień dobry!
Jednym z objawów niedoboru żelaza są nudności. Wskazane jest zrobić badania i w przypadku niskiej hemoglobiny zaopatrzyć jadłospis w produkty bogate w żelazo.
Pozdrawiam!
Ania Kuczkin
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy złe samopoczucie i mdłości w ciąży mogą wynikać z niedoboru żelaza? – odpowiada Mgr inż. Paulina Roziewska
- Jakie są objawy przy niedoborze żelaza? – odpowiada Lek. Małgorzata Waszkiewicz
- Sposób na uzupełnienie niedoboru żelaza – odpowiada Mgr Aleksandra Józwik
- Poziom żelaza u rocznego dziecka – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Anemia a przewlekła zmęczenie – odpowiada Mgr Beata Bondyra
- O czym może świadczyć brak apetytu i uczucie mdłości? – odpowiada Lek. Katarzyna Szymczak
- Wysoki poziom żelaza a niska ferrytyna - jak to jest? – odpowiada Lek. Magdalena Kowalska
- Niski poziom hemoglobiny i pomiar poziomu żelaza – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Bardzo niski poziom żelaza – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Dieta dla wegetarianki z niedoborem żelaza – odpowiada Mgr Aleksandra Józwik
artykuły
Anemia a stres
Stres może być pozytywny lub negatywny. Ten pierws
Nie tylko zmęczenie. Objaw groźnego niedoboru zauważysz na skórze
Niedobór żelaza dotyka ponad 1,2 miliarda ludzi na
Skutki niedoboru żelaza - anemia, problemy skórne i choroby układu pokarmowego
Niedobór żelaza to dolegliwość, która zdarza się s