Tak, owszem. W niektórych przypadkach organizm ma prawo ze strony układu pokarmowego dawać właśnie takie objawy. Zazwyczaj nudnościom i ogólnemu rozbiciu, towarzyszy jeszcze brak apetytu. Mogą pojawiać się również biegunki i zaparcia naprzemiennie. Dietę należy wzbogacić szczególnie w żelazo hemowe tzn. pochodzenia zwierzęcego, którego wchłanialność jest zdecydowanie wyższa niż żelaza pochodzenia roślinnego tzn. niehemowego.

0

Witam,
Jednym z pierwszych objawów niedoboru żelaza jest najczęściej apatia i nieustanne zmęczenie. Drzemki stają się czymś normalnym. Pojawiają się zmiany na cerze, skóra blednie i jest sucha, pojawiają się cienie od oczami. Włosy są łamliwe i wypadają z większym nasileniem . Paznokcie są bardzo kruche, występują na nich bardzo charakterystyczne prążki. Dodatkowym objawem jest ból gardła, owrzodzenie jamy ustnej, gardła i przełyku. Bardzo często na ustach pojawiają się zajady. Bardzo typowymi objawami są zawroty głowy, duszności, przyśpieszony oddech i szybsze bicie serca. Choć nasilenie objawów uzależnione jest od wielu czynników, jeżeli jest coś co Panią niepokoi proszę zgłosić się do lekarza i zrobić badania.

Pozdrawiam

0
Mgr Anna Drahun Dietetyk, Kraków
18 poziom zaufania

Witam,
Objawy umiarkowanego niedoboru żelaza zwykle mają niewielkie nasilenie. Objawy niedokrwistości są zwykle mało specyficzne i manifestują się uczuciem osłabienia, łatwej męczliwości, zaburzeniami koncentracji uwagi, zawrotami i bólami głowy, utratą apetytu (niedobór żelaza), zaparciami (jeżeli niedokrwistość spowodowana jest brakiem witaminy B12), zwiększoną podatnością na infekcje. W czasie wysiłku łatwo dochodzi do uczucia „braku powietrza” czy zadyszki. Bardziej nasilona niedokrwistość powoduje przyspieszenie częstości pracy serca również w spoczynku. Ponadto można u takiej osoby zaobserwować: bladość skóry, błon śluzowych, łamliwość paznokci, zimne stopy i dłonie. U dzieci mogą pojawić się problemy z przyswajaniem wiedzy. Nie spotkałam się natomiast w literaturze aby niedobór żelaza powodował mdłości.

0

Witam,

Niedobór żelaza powoduje głównie uczucie zmęczenia, niską tolerancję na wysiłek, pogorszenie samopoczucia, pogorszenie nastroju. Być może mdłości spowodowane są brakiem regularności posiłków, uczuciem głodu? Warto zrobić badania krwi - morfologię i żelazo, aby wykluczyć niedobór żelaza, a przyczyn mdłości szukać gdzie indziej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty