Długie zażywanie tabletek - czy muszę zmienić preparat?

Od 5 lat biorę te same tabletki antykoncepcyjne. Czy powinnam zmienić je na inne, czy nie ma powodów? Czuję się po nich dobrze, ale nie wiem, czy powinno się je zmieniać co jakiś czas? I czy nie za długo je zażywam? Mam na myśli problemy związane z późniejszym zajściem w ciążę?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Tabletki antykoncepcyjne najnowszej generacji zawierają stosunkowo małe dawki hormonów, zatem zdecydowanie rzadziej doprowadzają do zaburzeń hormonalnych po ich odstawieniu. Stosując je nie ma zatem potrzeby wykonywania przerw.
Prawidłowe cykle zwykle występują wraz z chwilą odstawienia tabletek. Owszem, zdarza się, że niektóre pacjentki mają zaburzenia cyklu przez pierwsze 6 miesięcy, ale nie jest to sytuacja częsta.
Jeżeli obecne tabletki są dobrze tolerowane, nie występują plamienia międzymiesiączkowe, to nie widzę powodów do zmiany preparatu na inny.
Pozdrawiam.