Długotrwałe stosowanie preparatu Metafen

Jakie mogą być skutki uboczne brania przez pare miesięcy leku metafen w dawcę 2-4 dziennie przez zdrową osobę dorosłą ?

Szanowna Pani

Lek Metafen zawiera dwie substancje aktywne: Ibuprofen i Paracetamol.

Długotrwale przyjmowanie Ibuprofenu może powodować podrażnienie błony śluzowej żołądka oraz dwunastnicy i prowadzi do owrzodzenia. Zazwyczaj objawia się to bólem w klatce piersiowej. Zwiększa też ryzyko oraz przedłuża czas krwawienia. Poza tym może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie nerek.

Paracetamol ma mało efektów ubocznych ale jest bardzo niebezpieczny dla wątroby w przedawkowaniu. Należy zwrócić uwagę że Paracetamol jest dostępny w wielu postaciach zwłaszcza preparatów na przeziębienie i grypę.

Proszę pamiętać że środki te działają tylko doraźnie i nie leczą przyczyn bólu a jedynie jego objawy. Jeżeli ból powraca lub jest przewlekł to należałoby skonsultować się z lekarzem.

Pozdrawiam

Tomasz Wójcik